Pobieranie szpiku kostnego trwa nie więcej niż dwie godziny

Pobieranie szpiku odbywa się pod narkozą ogólną. Jest bezbolesne i trwa ok. dwóch godzin. Organizm regeneruje się po zabiegu około trzech, czterech tygodni. W celu przyspieszenia procesu dojścia do optymalnej formy po oddaniu szpiku, dawcy podaje się krew wcześniej od niego pobraną. Oddanie szpiku oznacza konieczność przebywania w szpitalu przez trzy dni.

Następny zabieg oddania szpiku może być wykonany po roku. Takie ograniczenia nakłada prawo, żeby zapobiec procederowi handlu organami.

Dawcą może zostać każda pełnoletnia, zdrowa osoba przed ukończeniem 50. roku życia. Wykluczone są osoby z HIV, zapaleniem wątroby typu B i C oraz chorobami hematologicznymi.

Dane chętnych rejestruje bank dawców. Trafiają one do ogólnoświatowego rejestru. Następnie przyszli darczyńcy czekają na swoją szansę, bowiem ze szpikiem jest jak z krwią - należy dopasować do siebie kombinacje antygenów dawcy i biorcy. Może się więc okazać, że osoba, która wyraziła chęć oddania tej tkanki nigdy nie zostanie dawcą, bo za jej życia nie znajdzie się odpowiedni potrzebujący.

Przeszczep szpiku kostnego pozwala organizmowi biorcy produkować komórki macierzyste, które są niezbędne do wszystkich procesów życiowych. Komórki macierzyste pomagają również w regeneracji uszkodzonych narządów, przeszczepionych organów.